خانه| QSFP-40G-UNIV یا QSFP-40G-SWDM؟ کدامیک بهتر است؟ QSFP-40G-UNIV یا QSFP-40G-SWDM؟ کدامیک بهتر است؟| پيام

سبد سفارشات شما


نام کالا قيمت تعداد حذف

QSFP-40G-UNIV یا QSFP-40G-SWDM؟ کدامیک بهتر است؟ QSFP-40G-UNIV یا QSFP-40G-SWDM؟ کدامیک بهتر است؟


امروزه با افزایش تقاضا برای پهنای باند بالا و گسترش چشمگیر دیتا سنتر ها، ضرورت مهاجرت از شبکه ی 10G به 40G بیشتر از همیشه شده است. با توجه به این موضوع، شرکت های زیادی در حال ارتقاء زیرساخت دیتاسنترهای خود هستند. در مقاله ی ذیل با مقایسه ی دو فرستنده گیرنده ی 40G UNIV و 40G SWDM4 QSFP با استفاده از تکنولوژی SWDM ، قصد داریم راهکار مقرون به صرفه ی برای مهاجرت از 10G به 40G ارائه دهیم. از آنجا که کابل کشی فیبر مالتی مد پارالل MPO بسیار گرانتر از کابل کشی فیبر Duplex-LC است، پچ کورد فیبر Duplex-LC به عنوان روش کابل کشی مقرون به صرفه در هر دو کاربرد SWDM استفاده خواهد شد.
اتصال پورت تو پورت 40G
فرستنده گیرنده QSFP 40G UNIV برای کاربرد SWDM
QSFP 40G UNIV نوعی ترنسیور نوری pluggable ساخت شرکت Arista است که مجهز به کانکتور Duplex-LC بوده و قابلیت کارکرد با هر دو کابل مالتی مد و سینگل مد را دارد. از این رو این محصول با نام 40G SMF&MMF transceiver و یا 40G QSFP universal transceiver نیز شناخته شده است. هنگام کار با فیبر سینگل مد، Arista QSFP 40G UNIV از اتصال 40G تا 500 متر پشتیبانی کرده و از طریق OM3/OM4 تا 150 متر را پشتیبانی می نماید. علاوه بر این، Arista QSFP 40G UNIV از چهار کانال ارسال و دریافت 10G، برای چهار سیگنال منحصربفرد 10G از طریق یک پچ کورد فیبر Duplex-LC به منظور دستیابی به اتصال 40G استفاده می نماید.(شکل زیر)
فرستنده گیرنده QSFP 40G UNIV
Arista QSFP 40G UNIV برای برقراری اتصال 40G چگونه کار می کند؟ پاسخ تکنولوژی SWDM است. به کمک این تکنولوژی، Arista QSFP 40G UNIV، چهار طول موج 1270nm، 1290nm، 1310nm و 1330nm را برای انتقال چهار سیگنال 10G از طریق تنها یک پچ کورد فیبر نوری Duplex-LC ، مالتی پلکس می نماید. هنگامی که مجموع سیگنال 40G از گیرنده عبور می کند دوباره به چهار سیگنال 10G دی مالتی پلکس می شود. در نتیجه، سیگنال 40G جمع آوری شده می تواند تنها از طریق یک فیبر داپلکس LC عبور کند. بطور خلاصه ترنسیور 40G شرکت Arista، یک انتخاب مناسب جهت مهاجرت به شبکه ی 40G است که میتواند از فیبر سینگل مد و مالتی مد LC-duplex به جای کابل کشی پارالل مالتی مد MPO که بسیار پرهزینه است استفاده نماید. 

فرستنده گیرنده QSFP 40G SWDM4 برای کاربرد SWDM
QSFP 40G SWDM4 یک فرستنده نوری است که عموماً با پچ کورد فیبر Duplex-LC برای لینک های کوتاه 40G کار می کند. اصل کار این فرستنده، مشابه QSFP 40G UNIV one مبتنی بر تکنولوژی SWDM است اما قادر است از QSFP 40G UNIV one بهتر عمل نماید. برخلاف QSFP 40G UNIV که با هر دو کابل سینگل مد و مالتی مد کار می کند، QSFP 40G SWDM4 برای فیبر مالتی مد طراحی شده که قادر است سیگنال مالتی پلکس 40G را در باند گسترده ی OM5 تا فاصله ی 440m انتقال دهد. علاوه بر این می تواند در فیبر مالتی مد OM3 و OM4 تا فاصله 240 متر و 350 متر، بصورت مجزا، کار کند. همچنین افت پاور نیز می تواند تا 1.5W کمتر باشد چرا که تکنولوژی SWDM می تواند معماری نوری 4x WDM را با 4 اینترفیس الکتریکی مطابقت دهد. 

همانند فرستنده گیرنده QSFP 40G UNIV، چهار طول موج مختلف، 850nm، 880nm، 910nm و 940nm در این ترنسیور استفاده می شود. جهت انتقال سیگنال نهایی 40 گیگی، این چهار طول موج مالتی پلکس(تسهیم) شده و انتقال از طریق پچ کورد مالتی مد Duplex-LCانجام شده و در انتها دی مالتی پلکس شده و به 4 سیگنال 10G تقسیم می شوند.
فرستنده گیرنده QSFP 40G SWDM4
QSFP-40G-UNIV یا QSFP-40G-SWDM؟ کدامیک بهتر است؟
QSFP-40G-UNIV و QSFP-40G-SWDM اپراتورهای شبکه را قادر می سازد بدون نیاز به کابل کشی جدید فیبر نوری، ظرفیت شبکه را ارتقاء دهند. با توجه به فاصله ی انتقال، فرستنده گیرنده QSFP 40G SWDM4 که با OM5 کار می کند از یک لینک 40G در مسافت بیشتری نسبت به QSFP 40G UNIV با OM3/OM4 پشتیبانی می کند اما با کابل فیبر سینگل مد، این لینک نسب به QSFP 40G UNIV کوتاه تر خواهد بود. زمانی که هزینه ی زیر ساخت کابل کشی فیبر نوری مطرح است باید به این مسئله دقت کنیم که هزینه ی کابل کشی OM5 حدود 50 درصد بیش از OM4 بوده و فیبر سینگل مد نیز بسیار گران می باشد. 

خب حالا کدامیک را انتخاب کنیم؟ تنها با توجه به نیاز های شبکه همچون مسافت انتقال، بودجه و ... بین این دو یکی را باید انتخاب کرد. در جدول زیر پارامترهای مهم با جزئیات آورده شده است.
پشتیبانی توسط بيزنا | طراحی قالب توسط مهدی نت